3/22/2023

IMEHub Başvuru Formu (Ürün Düzeyi)

Entrepreneurship

About Program

YTÜ YILDIZ TEKNOPARK, bünyesinde Avrupa Birliği tarafından fonlanan projelere yer vererek farklı alanlarda yeni nesil girişimcilere fırsatlar tanımaktadır. IMEHub Hızlandırma Programı ise bu fırsatı IT sektöründeki girişimcilere sunuyor. 

Girişimciler ürün düzeyindeki iş fikirlerini online başvuru platformundan yükledikten sonra ön değerlendirmeye alınacaklarıdır. Başvuru sayısı açısından her hangi bir kısıtlama bulunmamaktadır. Hızlandırma programına dahil olmaya hak kazanan girişimcilerin ihtiyaçları ayrı ayrı görüşmelerle belirlenecek ve en uygun eğitimler, mentorluklar ve danışmanlıklar girişimcilere sağlanacaktır.

Program süreci ve etkinlikleri hakkında daha fazla bilgi için web sitemize göz atın: https://imehub.ytustartuphouse.com/

İletişim: imehub@yildizteknopark.com.tr

About Program

YTU YILDIZ TECHNOPARK provides opportunities to new generation entrepreneurs in different fields by including projects funded by the European Union. Entrepreneurs in the IT industry have access to this chance thanks to the IMEHub Acceleration Program.
 
Entrepreneurs will be pre-evaluated after uploading their product-level enterprises from the online application platform. There is no restriction in terms of the number of applicants. The needs of the entrepreneurs  who are eligible to be included in the acceleration program will be determined through separate interviews and the most appropriate trainings, mentorships and consultancy will be provided to the entrepreneurs.
 
For more information on the program process and events, check out our website: https://imehub.ytustartuphouse.com/
 
Contact: imehub@yildizteknopark.com.tr

Program

IMEHub hızlandırma programı, Avrupa Birliği'nin Uluslararası Göç Politikaları Geliştirme Merkezi (ICMPD) tarafından fonlanan, T.C Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve İstanbul Kalkınma Ajansı koordinasyonuyla yürütülen bir ENHANCER projesidir. IMEHub, Türkiye’de geçici koruma altında bulunan Suriyelilere ve yerel topluluğa, eğitim, mentorluk ve danışmanlıklar aracılığıyla, katkıda bulunmayı hedeflemektedir.

YTÜ YILDIZ TEKNOPARK, bu projenin amaçlarına uygun olarak programa hak kazanan girişimlerin ihtiyaçlarına A’dan Z’ye kadar destek olabilmek için hazır. 

Amacımız ortak kullanım tesisi olarak Yıldız Kuluçka Merkezi'ndeki belirli hizmetlere erişimlerinin kolaylaştırılması ve etkileşimlerinin artırılması yoluyla Geçici Koruma Altındaki Suriyeliler (GKSS) ve Türk Vatandaşları için yazılım sektöründe girişimcilik fırsatlarının ve kapasitelerinin geliştirilmesidir.

Program

The IMEHub acceleration program is an ENHANCER project funded by the European Union's International Center for Migration Policy Development (ICMPD) and carried out in coordination with the Ministry of Industry and Technology of the Republic of Turkey and Istanbul Development Agency. IMEHub aims to contribute to Syrians under temporary protection in Turkey and the local community through trainings, mentorship and consultancy. 
 
YTU YILDIZ TECHNOPARK is ready to support the needs of entrepreneurs that meet the program's eligibility requirements in line with the objectives of this project.
 
Our aim is to increase entrepreneurship opportunities and capacities in the software sector for Syrians under Temporary Protection (GKSS) and Turkish local community by facilitating their access to certain services in Yıldız Incubation Center as a common use facility and increasing their interaction.

Submission Period


Start Date

Monday, April 10, 2023 12:00

Deadline

Saturday, July 29, 2023 17:00

user
Babak Rouzegari

YTÜ Yıldız Teknopark

user
Büşra Kamış

YTÜ Yıldız Teknopark

user
Mehmet Mete Yılmaz

YTÜ Yıldız Teknopark

user
Mehrnosh Abolfathi

YTÜ Yıldız Teknopark